Nga Bota
22 gusht 2020
Kreu i OBSH: Pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda dy viteve

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit tha se shpreson që pandemia e koronavirusit të përfundojë në më pak se dy vjet.

Nga Gjeneva të premten, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se gripit spanjoll të vitit 1918 iu deshën dy vjet për t’u kapërcyer.

Por ai shtoi se përparimet e tanishme në teknologji mund t'i lejojnë botës të ndalojë virusin "në një kohë më të shkurtër".

"Sigurisht me sa më pak bashkëpunim, virusi ka një shans më të mirë për t'u përhapur," tha ai.

"Por në të njëjtën kohë, ne kemi teknologjinë për ta ndaluar dhe njohuri për ta ndaluar atë," vuri në dukje ai, duke theksuar rëndësinë e "unitetit kombëtar, të solidaritetit global".

Gripi vdekjeprurës i vitit 1918 vrau të paktën 50 milionë njerëz.

Kurse koronavirusi deri më tani ka vrarë pothuajse 800,000 njerëz dhe ka infektuar 22.7 milionë më shumë.

Dr Tedros gjithashtu iu përgjigj një pyetje në lidhje me korrupsionin në lidhje me pajisjet personale mbrojtëse (PPE) gjatë pandemisë, të cilën ai e përshkroi si "kriminal".

"Çdo lloj korrupsioni është i papranueshëm," u përgjigj ai.

"Megjithatë, korrupsioni në lidhje me pajisjet personale mbrojtëse ... për mua është në të vërtetë vrasje. Sepse nëse punonjësit e shëndetit punojnë pa to, ne rrezikojmë jetën e tyre. Dhe kjo gjithashtu rrezikon jetën e njerëzve që u shërbejnë".

Edhe pse pyetja lidhej me pretendimet për korrupsion në Afrikën e Jugut, një numër vendesh janë përballur me çështje të ngjashme.Të ndryshme
Më shumë
Kush e ka emërtuar Lekun?18 korrik 2020
Ekskluzive: Arif Asani emërohet zëvendës drejtor në BSP21 nntor 2020
7 mijë persona kanë humbur vendin e tyre të punës shkaku i krizës me korona virusin 3 korrik 2020