Nga Bota
2 shtator 2020
Nuk kishin para të paguanin faturat mjekësore, prindërit i shesin foshnjën spitalit

Një burrë dhe një grua nga India u detyruan të shisnin foshnjën e tyre të porsalindur në një spital sepse nuk kishin mundësi të paguanin faturat mjekësore.

Shiv Charan dhe gruaja e tij Babita duhet të paguanin faturën prej 35,000 rupi (350 £) pasi djali i tyre i vogël lindi nga një operacion cezarian në spitalin në Agra. Çifti nuk i kishte paratë dhe spitali i bleu fëmijën për 100,000 rupi (1000£).

Menaxheri i spitalit Seema Gupta u shpreh se fëmija ishte dhënë për birësim, duke pretenduar se prindërit nënshkruan dhe dokumentin e dakortësisë.

Gruaja 36 vjeç kërkon që të rimarrë sërish djalin e porsalindur, por spitali shprehet se dokumentat tani janë firmosur.  Policia do hetojë për këtë shitje dhe më pas do ndërmerren veprime të përshtatshme.

Besohet se disa foshnja që merren nën kujdesin e spitalit, më vonë i shiten çifteve që kërkojnë të birësojnë një fëmijë.

Një aktivist për të drejtat e fëmijëve u shpreh për “Times of India” se shitja e pretenduar nuk kishte përmbushur kërkesat ligjore për birësim.

Qeveria indiane ka paralajmëruar edhe më parë për trafikimin e foshnjave e cila zvogëlon numrin e fëmijëve për birësim të ligjshëm. /tvklan.alTë ndryshme
Më shumë
“Pasaporta imune” ose nënshtetësi të re: Si po ndryshon mënyra e jetës së pasanikëve shkaku pandemisë? 8 gusht 2020
Tetova fiton një ndër ministritë më të fuqishme në vend, Besimi pranon funksionin ministër i Financave31 gusht 2020
Filipçe: Po përgatitemi për skenar më të keq në vjeshtë, por shpresoj se do ta shmangim 6 gusht 2020