Kuriozitete
2 shtator 2020
Del lista e njerëzve më të pasur në botë, Elon Musk qëndron para Mark Zuckerberg

Pasuria neto e Elon Musk tani është 115 miliardë dollarë dhe qëndron para CEO-s së Facebook-ut Mark Zuckerberg, në listën e njerëzve më të pasur në botë, sipas Bloomberg.

Rritja e pasurisë së Musk u nxit nga fitimi i madh i aksioneve të Tesla (TSLA) prej 12% që ndodhi të hënën pas ndarjes së aksioneve të Tesla 5-1.

Kjo e bën themeluesin dhe CEO-n e Tesla-s personin e tretë më të pasur në botë, sipas Indeksit të Miliarderëve Bloomberg. Në krye të listës qëndron Jeff Bezos dhe Bill Gates.

Pesë miliarderët kryesorë të botës (sipas radhës) janë: Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg dhe Bernard Arnault, CEO i LVMH në Francë.

Musk është gjithashtu themelues i disa kompanive të tjera duke përfshirë SpaceX, The Boring Company, Hyperloop dhe OpenAI.

Aksionet e Tesla-s tashmë janë rritur rreth 500% në vitin 2020 dhe kompania tani ka vlerën prej rreth 475 miliardë dollarë.  Të ndryshme
Më shumë
3 viktima dhe 123 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoni23 korrik 2020
Rriten tensionet! Aeroplanët turq pengojnë F-16 greke të hyjnë në rajonin Navtex, dalin pamjet (VIDEO)29 gusht 2020
Rreth pesëmbëdhjetë mediume të huaja të akredituara për raportim nga zgjedhjet13 korrik 2020