Nga Vendi
13 nntor 2020
Shkupi e shënon 13 Nëntorin – Ditën e çlirimit

Sot shënohet 13 Nëntori – Dita e çlirimit të Shkupit në Luftën e Dytë Botërore.

Më 13 nëntor të vitit 1944, luftëtarët nga divizioni i 42-të dhe 50-të nacionalçlirimtar i ushtrisë së Maqedonisë dhe brigada e 16-të maqedonase çliruan Shkupin nga pushtimi fashist.

Pas disa ditësh luftime të rënda me anëtarët e divizionit 22 të grenadinës gjermane, të përbërë nga regjimentet 47 dhe 65 dhe pjesë të divizionit të 11 ajror, si dhe me brigadën gjermane të kalasë “Angermiller”, e cila ishte sistemuar përpara “Grykës së Kaçanikut”, luftëtarët hynë në qytet me një marshim fitimtar.Të ndryshme
Më shumë
Deklarata e Fifit e cila vuri në siklet të madh Arbana Osmanin13 tetor 2021
Zbuloni si ndikojnë ushqimet me antioksidantë kundër Demencias11 gusht 2020
Arratiset nga komisariati i policisë një person i arrestuar (EMRI) 4 janar 2021