ShowBiz
4 korrik 2020
Dua dhe Rita u bashkohen kolegëve, kërkojnë ndihmë ekonomike nga qeveria britanike

Dua Lipa dhe Rita Ora u janë bashkuar Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë për të nënshkruar një letër të hapur për qeverinë britanike, duke bërë thirrje për veprime urgjente për të shpëtuar industrinë e muzikës.

Drejtuar Sekretarit të Kulturës Oliver Dowden, letra paralajmëron se industria rrezikon të falimentojë, pasi koncertet dhe festivalet nuk kanë gjasa të rikthehen deri në vitin 2021.

Muzika live në Mbretërinë e Bashkuar ka qenë një nga sukseset më të mëdha sociale, kulturore dhe ekonomike të Mbretërisë së Bashkuar në dekadën e fundit. Por, pa një mbështetje financiare nga qeveria,  e ardhmja për koncerte dhe festivale dhe qindra mijëra njerëz që punojnë në këtë industri duket e zymtë .

Më tej vazhdon:

Derisa muzika t’i rikthehet aktivitetit të mëparshëm, gjë e cila ka të ngjarë të ndodhë në fillim të 2021, mbështetja e qeverisë do të jetë thelbësore për të parandaluar falimentimet masive dhe fundin e kësaj industrie udhëheqëse botërore.

Këngëtarët kërkojnë një strategji tre-pikëshe për rifillimin e muzikës live, si dhe një afat të qartë kohor për rihapjen e lokaleve ku luhet muzikë, duke respektuar rregullat e distancimit fizik. Gjithashtu, kërkohet një paketë gjithëpërfshirëse dhe përjashtim nga TVSH në shitjet e biletave.

Mes emrave të tjerë janë edhe Skepta, Coldplay, Eric Clapton, Annie Lennox, Sam Smith, Sir Rod Steëart, Liam Gallagher, Florence + The Machine, George Ezra dhe Depeche Mode.

Dua Lipa mësohet të jetë shprehur:

Është jashtëzakonisht e rëndësishme për artistë si unë që të flasin dhe mbështesin industrinë e muzikës live në Mbretërinë e Bashkuar. Që nga fillimi, koncertet live kanë qenë një gur themelor për karrierën time. Jam krenare që kam pasur rastin të luaj në të gjitha nivelet, nga lokalet te koncertet madhështore. Por, mundësia që artistë të tjerë britanikë të shfaqen të marrin të njëjtën rrugë është në rrezik nëse industria nuk merr mbështetje të nevojshme nga qeveria në periudhën e përkohshme para se të gjitha lokalet, festivalet të jenë të gatshëm dhe të aftë të operojnë përsëri në mënyrë të pavarur. “

Departamenti për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport në Britani nuk ka reguar ende.Të ndryshme
Më shumë
Kosova kryen tamponët në Shqipëri përpara sfidës me Moldavinë 2 shtator 2020
“Durmo Turs”, Prokuroria: Mbrojtja falsifikoi gjetjet e ekspertëve 6 korrik 2020
Gjashtë viktima dhe 147 raste të reja me Covid-19, shërohen 111 pacientë 4 korrik 2020